איך להוציא לאור ספר

איך ספר נולד

איך ספר נולד?

כמו תינוק. (בערך).

בהתחלה זה כואב,

 אחר כך זה יקר,

 ובסוף זה נהדר!

ועכשיו ברצינות:

איך מוציאים ספר בשבעה שלבים

שלב הרעיון

ישנם אנשים לא מעטים שנחנו בכשרון כתיבה. שנים אמרו להם, "אתם מוכרחים לכתוב ספר". והם גם רוצים לכתוב ספר. אבל על מה? כישרון לא מספיק. צריך גם שיהיה מה להגיד. או במילה אחת, סיפור. אבל מאיפה מביאים סיפור?

האמת היא שבעיני הסיפור כבר צריך, כמו שכבר כתבתי קודם, להיות שם, לדגדג. אם אין רעיון לסיפור, מאוד יכול להיות שכדאי לחכות לו. לחילופין אפשר לחפש השראה בסיפורים של אנשים אחרים. סיפורי משפחה או אפילו סיפור חיים אישי הם מקור טוב לרעיונות.

שלב התכנון

אישה יכולה לקום בבוקר ולהחליט שהיא תנסה היום לרוץ מאה מטר, אבל אם תחליט לרוץ מרתון ותצא מיד לדרך, קרוב לודאי שזה לא ייגמר טוב. רומן הוא מרתון. כדי לא להתחיל ולהפסיק, כדי לא להיתקע ולחוש בתסכול, או בקיצור, כדי לא להיכשל בכישלון ידוע מראש רומן צריך לתכנן. צריך לחשוב על הדמויות ועל הקונפליקטים, על המספר ועל זירת ההתרחשות ועל הזמנים. צריך לחשוב אם יש מספר אחד או כמה, אם יש עלילה אחת או כמה, ואיך כל זה משתלב ביחד. צריך – בקיצור – לקבל הרבה מאוד החלטות.

בשלב הזה כדאי אולי לשקול לפנות לסדנת כתיבה. הסדנה מרעיון לרומן שאני מעבירה בבית הספר לכתיבה המגרה נועדה במיוחד למי שמצויים בשלב הזה. לחילופין, כדאי אולי ללכת לפגישה או שתיים של יעוץ אישי. הרבה יותר קל לעשות דברים נכון מלכתחילה, מלתקן אחר כך.

שלב הכתיבה

סדנת כתיבה און ליין של אורנה לנדאו

נו, מה? לכתוב מוכרחים. חשוב לפנות זמן לכתיבה, לקבוע דד-ליין, ולהתקדם. אם נתקעים, קרוב לוודאי ששכחנו משהו בשלב התכנון. או שאולי פתאום צצו רעיונות חדשים (שזה נפלא) שעוד לא ברור מה עושים בהם (וגם זה בסדר). בשלב הזה אפשר עדיין להצטרף לסדנת כתיבה, שם אפשר ליהנות מהנחיה וגם ממשוב של כותבים אחרים. לחילופין כדאי להיעזר בליווי אישי. איש מקצוע יכול להציע מבט חיצוני, תמיכה ודרבון. לעתים קרובות זה כל ההבדל בין רבע ספר על המחשב לספר שלם על המדף.

שלב העריכה

יש ספר! מזל טוב. אבל גם אם נדמה לכם שהוא יצירת המופת שכל העולם חיכה לה, או לחילופין, אתם כבר לא יכולים לסבול אותו אפילו עוד דקה – לא סיימתם עדיין. כל ספר – כן, כל ספר – זקוק לעריכה. לפעמים גם להרבה עריכה, ובכל מקרה, לכמה שלבים של עריכה כולל עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה.

המלצה חשובה: בין אם אתם מתכוונים להוציא את ספרכם בהוצאה מסחרית ובין אם אתם מתכוונים להוציא אותו בהוצאה עצמית, אל תוותרו על עריכה, בוודאי לא על עריכה לשונית. ספר שיגיע לידי עורכים בהוצאה המכבדת את עצמה כשהוא מלא בשגיאות, לא יזכה ליחס רציני. במידה ומראש אתם מתכוונים להוציא את הספר בעצמכם, אל תוותרו גם על עריכה ספרותית. עריכה ספרותית היא חיונית לכל כותב, ובוודאי לכותבים בלתי מנוסים. ולמרות שמדובר בשירות לא זול הוא חיוני ועשוי אפילו להשתלם (בעיקר אם הספר דורש קיצור).

הוצאה לאור

הוצאה מסחרית, הוצאה בתשלום או הוצאה עצמית? היום יש דרכים רבות להוציא ספר. הדרך המסורתית של ההוצאות המסחריות הגדולות היא אחת מהן (אם כי הוצאות פחות ופחות נוטות להסתכן בהוצאת ספרים על חשבונן, בודאי ספרי ביכורים). בנוסף אפשר לפנות להוצאות שגובות תשלום מהמחבר ומציעות מה שניתן להגדיר כחבילת שירותים להוצאת ספר – מעריכה והגהה ועד עיצוב עטיפה, עימוד הפצה וכו' (אבל קודם מומלץ לקרוא את הסעיף הבא). ואפשר גם להוציא ספר לבד, תוך קבלת שירותים כמו עימוד או בחירת בית דפוס מאנשי מקצוע, מה שכמובן מוזיל את העלויות. 

ומה עוד מוזיל עלויות? להוציא את הספר בפורמט דיגיטלי בלבד. לא כדאי לפסול גם את האפשרות הזאת. בכל מקרה, לפני שמקבלים החלטה איך ואיפה להוציא את הספר, כדאי לקיים פגישת יעוץ.

שלב ההפצה

לא מספיק להוציא ספר, כדאי שהוא גם יגיע לקהל הקוראים. הנקודה הזאת, החשובה והכאובה מוזנחת לעתים קרובות על ידי הוצאות בתשלום שמבטיחות לסופר מאתיים עותקים, ולא טורחות להסביר לו שאין די במאתיים עותקים להפצה בחנויות, שהחנויות כלל אינן עובדות איתן, ובקיצור, שבעוד שנה יצטרך הסופר המאוכזב לאסוף את מאתיים העותקים ולקחת אותם הביתה. לכן, כאשר מוציאים ספר צריך לחשוב מה היעד הרצוי מבחינת הקהל. מאה בני משפחה וידידים, או עשרת אלפים קוראים שיקנו את הספר בסטימצקי ובצמות ספרים? מהיעד הזה נגזרת לעתים קרובות גם בחירת ההוצאה אבל גם אופני ההפצה (מפיץ, רשתות חברתיות כמו פייסבוק, מכירה עצמית בירידים וכיוצא בזה). כדי להימנע מאכזבות גם כאן כדאי להתייעץ.

שיווק ויחסי ציבור

אז הספר יצא, וגם אפילו מופץ בחנויות. נהדר! אבל מי חוץ מכם יודע? ובלי לדעת, מי יקנה? כאן נכנסים לתמונה החברים שלכם, בעיקר אלה שיש להם 5,000 חברים בפייסבוק. כאן נכנסים לתמונה גם הטוויטר והאינסטגרם. וכמובן, השכנה שהבן שלה עובד ברדיו והבן דוד שעורך את מוסף התרבות במקומון. כן, כדי שמישהו ידע שהוצאתם ספר צריך לדעת לספר גם את הסיפור הזה. אם אתם לא ביישנים, נהדר. ספרו לכל העולם. ואם כן, אולי כדאי לקחת מישהו בשכר שיעשה את זה בשבילכם.

ולא לשכוח – שיחררתם סיפור לעולם, עברתם חוויה מדהימה, רצתם סוג של מרתון. אז כן, בהחלט, מסיבת השקה!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן