כמה עולה להוציא ספר לאור

אז כמה יעלה לכם להוציא את הספר לאור?

לפחות פעם בשבוע אני נשאלת את השאלה הזאת, כמה יעלה לי להוציא ספר. התשובה, במילה אחת, היא הרבה. רוצים עוד תשובה במילה אחת? בבקשה. תלוי.

תלוי אם תמצאו הוצאה מסחרית שתרצה להוציא את הספר שלכם על חשבונה (ואז התשובה הנפלאה היא – חינם!). או כמעט על חשבונה. או בהשתתפות עצמית. 

או שהיא תציג את זה כהשתתפות עצמית אבל בעצם זה יהיה במימונכם המלא. ואולי אגב עוד רווח נאה בשבילה.

או שאולי לא תמצאו הוצאה מסחרית שתרצה להוציא את הספר שלכם, בשום תנאי (וזה כיום התסריט הסביר).

במקרה כזה מחירו של הספר יהיה תלוי בשאלה אם תחליטו להוציא את הספר בהוצאה בתשלום (vanity press)  . או בעצמכם. או אולי רק בדיגיטלי.

אם לא בדיגיטלי – מחיר ההוצאה לאור של ספרכם תלוי בהרבה גורמים: כמה עותקים תרצו?  האם תהיה הפצה?  האם יהיו יחסי ציבור?

אורנה לנדאו: כמה עולה להוציא ספר לאור

האם תקפידו על כך שהספר יעבור עריכה ספרותית ועריכה לשונית ולפחות שתי הגהות? שיטופל על ידי מעמד מנוסה? שתהיה לו עטיפה שתעוצב על ידי איש מקצוע? מומלץ מאוד שתעשו את כל זה אם אתם מתייחסים לספר שלכם ברצינות ומקווים שכך יתייחסו אליו גם אחרים. אבל צריך להודות באמת: הרבה יותר פשוט לקחת את כתב היד לבית הדפוס הסמוך למקום מגוריכם, להדפיס אותו, כמו שהוא, בעשרים עותקים עם עטיפה שהאחיינית המוכשרת שלכם ציירה, וזהו זה. ההבדל במחיר יכול של עשרות אלפי שקלים. כן, זה ההבדל. כי אין תג מחיר אחיד לספר.

כמה עולה להוציא ספר? תלוי. תלוי במה?
בעיקר בפרמטרים הבאים:

אורך הספר: ספרים נמדדים בג"דים (גיליונות דפוס). על פי רוב עורכים, מגיהים ובתי דפוס מתמחרים את עלות העבודה על פי ג"דים. מכאן, שככל שהספר ארוך יותר – הוא יקר יותר.

מספר העותקים: ככל שספר מודפס ביותר עותקים כך הוא עולה יותר, אף כי מחירו של עותק יחיד זול יותר. 

עלות ההדפסה של ספר באורך רגיל במאתיים עותקים (כמות כזאת של עותקים מיועדת למחבר ולחבריו. אי אפשר להפיץ ספר לחנויות עם הדפסה כזאת והוצאה שתיצור את הרושם שכך היא עושה, מנסה להוליך אתכם שולל) היא כעשרים שקלים לעותק, אבל עלות ההדפסה לעותק מאותו ספר, אם יודפס באלפיים עותקים, תהיה כמחצית מהסכום הזה. 

הסעיפים היקרים ביותר בהוצאה של ספר הם עריכה והדפסה

מבחינת העלויות, הסעיפים היקרים ביותר בהוצאה של ספר הם עריכה והדפסה. שניהם כאמור מתומחרים על פי אורכו של הספר, ובממוצע מהווים כשני שליש מההוצאה. כמה עולה עריכה? שוב, תלוי. תלוי בעורך, בניסיונו, בשאלה אם הוא מתחייב גם לעריכה לשונית, על כמה סבבים מוסכם. בחישוב גס ניתן לומר כי עלות העריכה לג"ד תנוע בין 500-1200 שקלים. אורכו של ספר ממוצע הוא כעשרים ג"ד. כלומר, עריכה בלבד תעלה בין אלפי לעשרות אלפי שקלים.

ומכאן – כמה עולה להוציא ספר? כמו שכתבתי בהתחלה: הרבה.

אם אתם מתלבטים בשאלה איך להוציא את הספר שלכם, ואיפה ואיך אפשר לחסוך, 

אפשר בהחלט לפנות אלי להתייעצות על הדרך הטובה ביותר להוציא לאור את הספר שלכם.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן